Репродуктивната система играе важна роля в тялото ви. Може да искате да имате дете някой ден, а може и никога да не искате. Но пътят към разбирането и подобряването на вашия репродуктивен потенциал е ключът към придобиването на цялостно здраве.
Затова днес в тази статия дискутираме именно това, касаещо всички групи жени: това са щастливите майки и тези, които искат да станат майки в близко бъдеще (и тези, които изобщо не се стремят към майчинство).
По-долу са основните фактори за начина на живот, които влияят на вашето репродуктивно здраве:
Теглото!
Освен това както наднорменото, така и поднорменото тегло могат да повлияят негативно на плодовитостта ви. Около 12% от всички случаи на безплодие са свързани с този проблем. Можем да обсъждаме надълго и нашироко какво е идеалното тегло във връзка с визуалната привлекателност. В света на медицината е обичайно да се изчислява индексът на телесна маса. Диапазонът между 18,5 и 24,9 се счита за „здравословно тегло“. Но индексът на телесна маса никога няма да ви даде пълната картина. Някои хора може да имат добър ИТМ, но да имат недостатъчна мускулна маса, ниска костна плътност или висок процент телесни мазнини.
Затова обърнете повече внимание на процента на мастната тъкан:
под 12% се счита за недостатъчно за оптимално репродуктивно здраве;
повече от 35% се считат за прекомерни за оптимално репродуктивно здраве.
Физическа дейност
Прекомерната физическа активност може да доведе до:
до ановулация
намаляване на производството на прогестерон
И така, какви упражнения трябва да се правят, за да отслабнете, да намалите процента на мастната тъкан, да тонизирате мускулите, без да навредите на репродуктивното здраве? Ето някои опции:
- йога
- плуване
- бърза разходка
- разходки с велосипед
Пушенето
В днешния свят сме го чували милиони пъти: Пушенето е вредно! И въпреки този безспорен факт, в България много жени употребяват тютюневи изделия! Тук искаме да вмъкнем, че тези пластмаси, които пушите – новите модели цигри с аромат на таратор и каквото се сетите, също смятаме за проблемни, естествено не сме го доказали!
Тютюнопушенето влияе негативно върху процеса на овулация, снабдяването на фоликулите, може да доведе до ранна менопауза, нарушава процеса на правилното оплождане при зачеването, а рискът от рак се увеличава многократно.
Помислете за това, ако забременеете, така или иначе ще трябва да откажете цигарите. Така че защо не го направите сега и не подобрите шансовете си за здраво майчинство?
Алкохол
Да започнем с приятното. Чаша червено вино няма да навреди на репродуктивното ви здраве.
Докато злоупотребата с алкохол е свързана с вредно въздействие върху репродуктивния процес.
В Швеция учените са изследвали живота на повече от 7000 души в продължение на 18 години. През това време беше установено, че тези, които злоупотребяват с алкохол, са много по-склонни да търсят лечение за безплодие в сравнение с останалите.
безопасен секс
Най-опасни са инфекциите, предавани по полов път, включително гонорея и хламидия. Най-често те причиняват PID (тазова възпалителна болест), често са причина за тубарно-перитонеален фактор на безплодие, асцендентни инфекции на гениталния тракт.
Най-доброто лекарство е превенцията. Безопасният секс включва:
- преминаване на всички необходими тестове заедно с нов партньор;
- използване на презерватив всеки път;
- намаляване на броя на сексуалните партньори;
- моногамия.
Понякога гонореята и хламидията протичат безсимптомно. Но те рядко остават незабелязани.
Ниво на замърсяване на околната среда
Това не е откритие, а напоследък все повече говорим за вредното въздействие на пестицидите, химикалите върху плодовитостта и успеха в програмата за IVF.
Пестицидите могат да играят роля при ановулация, междуменструално кървене и ендометриоза.
Химикали – като BPA (феноли), PFC (полифлуороалкил), фталати – имат доказан отрицателен ефект върху плодовитостта.
Бихме искали да кажем, че има чудесен начин напълно да избегнете тези ефекти. Но, за съжаление, той не е такъв. Това е светът, в който живеем, и той е значително по-различен от предишния. Но е възможно да се намали това влияние:
- отглеждайте собствена продукция, купувайте органични продукти и измивайте всичко старателно преди употреба;
- сменете всички почистващи препарати и препарати за безопасни продукти или ги направете сами със сода;
- сменете всички аксесоари за баня и козметика с безопасни продукти;
- Разменете пластмасовите съдове със стъклени.
Повече съвети за репродуктивно здраве можете да откриете тук: https://fertilaid.bg/blog-2/